Artvin Karavan Tatili - Borçka Karagöl

Ülkemizde Karagöl olarak bilinen oldukça fazla sayıda mekan olmasına rağmen her mevsime farklı bir renge bürünen doğası ile bizlere farklı bir heyecan katan Artvin’nin Borçka ilçesinde bulunan Karagöl’den bahsetmek istedik. 

Borçka Karagöl’e nasıl ulaşabilirim?

 

Sahip olduğu doğa güzellikleri ve son yılların en çok ziyaretçi çeken yerlerinden birisi olan Artvin’e aslında pek de uzak sayılmayız. Borçka ilçesinden yapacağınız 27 kilometrelik bir araba yolculuğu ile Karagöl’e ulaşabilirsiniz. Özellikle turizm sezonunda oldukça kalabalık olduğunu belirtmekle birlikte bölgenin her mevsimde gelen ziyaretçilere ayrı bir renk skalası sunduğunu belirtmek isteriz. Günümüzden 200 yıl öncesinde Klaskur ( Aralık) yaylasının bir bölümünün erezyona uğraması ve dere önünü kapatması sebebi ile bu günkü manzara ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

 

Birbirleri ile çok karıştırılan Artvin Şavşat’da bulunanKaragöl ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 

Karagöl’de ne gibi konaklama alternatifleri mevcut?

 

Eğer karavan kiralama modeli ile tatilinizi devam ettiriyorsanız en az iki gece boyunca gölde rahat bir şekilde konaklama yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Çadır veya diğer alternatifler için göle yakın bir arazi üzerinde belirlenmiş alanda kamp kurmanız mümkün oluyor. Eskiden göl kenarında çadır kurulabilirken artık bu imkan mevcut değil. Ayrıca Borçka Karagöl’e gelirken yol üzerinde yerel insanların işletmesini yaptığı pek güzel pansiyonlar mevcut. Burada hem lezzetli yemeklerin tadına bakıp hem de o yörenin insanlarından gezilecek yerlerin yada mekanın öyküsünü dinlemenizi öneririz.